Konut piyasası canlanıyor

Konut satışlarında Şubat ayında yaşanan artış, sektörde umutları yeşertti. Sektör yetkilileri, tüketicinin ucuz krediye ulaşması halinde, piyasada gerçek hareketliliğin başlayacağı görüşünde.

Sektör kardan fedakarlık yapıyor, artışın nedeni bu

Muhammed Adiloğlu

Adiloğlu Grup YKB

İnşaat maliyetlerinin artmasına rağmen konut satışlarının da geçen yıla göre artış göstermesi, sektördeki durgunluktan dolayı artan inşaat maliyetlerinin konut fiyatlarına ilave edilmemesinden kaynaklı diyebiliriz. Sektördeki firmalarımız yatırımlara devam edebilmek için bu dönemde kârdan fedakarlık ederek hareket etmekte. Bu sebeple fiyatı düşük kalan konutlara, fiyatların artması ihtimaline karşılık yatırımcıların ilgi göstermesi, konut satışlarının bu yıl artmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz yıl, hammadde fiyatlarındaki artışın yavaşlaması bizleri umutlandırmıştı. Fakat art arda gelen faiz arttırımları ile hükümetin enflasyonu düşürmek için durağanlığı hedeflemesi, özellikle geçen yılın son çeyreğinde piyasaların oldukça durgunlaşmasına sebep oldu.

2024 yılının piyasalar açısından geçtiğimiz yıla göre daha hareketli geçmesini bekliyorduk. Fakat 2024’ün ilk çeyreğinde bu hareketliliği göremedik. 2024’ün ikinci yarısında sektörde daha fazla daralma beklenmesine karşın, yine de iyileşme yönündeki umudumuz devam ediyor.